Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik Dönemi Nedir?

Erken hamilelik ya da erken gebelik dönemi, döllenmeden sonraki ilk haftalara verilen isimdir. Bazı erken hamilelik belirtileri adet dönemi öncesi belirtilerle karıştırılabilir ya da başka hastalıkların habercisi olabilir. Erken hamilelik döneminde hormonlar henüz az miktarda yükselmiş olsa da bazı belirtiler görülmeye başlayabilir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

1) Adet Tarihinin Gecikmesi:

Hamilelik belirtilerinin en başında adet gecikmesi gelmektedir. Adet tarihinin gecikmesi ya da normalden daha açık renk bir kanamanın olması durumunda gebelik şüphesi ortaya çıkar. Ancak her adet gecikmesi hamilelik belirtisi olmayabilir. Bazen, stres, kullanılan ilaçlar, mevsim değişimi ya da hormonal hastalıklar da adet döneminin gecikmesine neden olabilmektedir.

2) Mide Problemleri ve Kusma

erken-hamilelik-belirtileri
erken-hamilelik-belirtileri

Gebelik döneminde hormon seviyelerindeki değişme nedeniyle mide bulantısı  ve kusma görülür. Bulantı ve kusma dışında mide yanmaları da görülen belirtiler arasındadır. Bu mide problemlerinin nedeni, gebelik döneminde sindirim siteminin yavaşlamasıdır.

3) Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet

Erken hamilelik belirtileri arasında en çok görülen bir diğer durum ise göğüslerlerde hassasiyet ve büyümedir. Gebeliğin başlamasıyla değişen hormonlar nedeniyle görülen bu belirtiler, adet  dönemi öncesi de görülebileceği için kesin olarak gebelik belirtisi olduğu söylenemez.

4) Baş Dönmesi

Hamileliğin ilk dönemlerinde baş dönmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Buna karşılık hiç baş dönmesi yaşamayan anne adayları da vardır. Baş dönemsinin sebebi ise; hamileliğin kan damarlarının genişlemesine ve bunun sonucunda tansiyonun düşmesine neden olmasıdır.

5) Yorgunluk

erken-hamilelik-belirtileri
erken-hamilelik-belirtileri

Hamile kalındığında metabolizma,  hem anne adayını hem de bebeğin gelişimini desteklemek için daha fazla çalışır. Bunun dışında, yatıştırıcı etki yapan progesteron hormonunun daha fazla salgılanması yorgunluğu arttırır. Bunların  sonucunda ise aşırı yorgunluk ve uyku hali görülür. Anne adayı normalden erken uyur ve sabah uyanmakta zorluk çekebilir.

6) Koku Hassasiyeti:

Anne adaylarının bir çoğu hamilelik döneminde koku hassasiyeti yaşamaktadır. Değişen hormonlar, koku alma duyusunu en üst seviyeye çıkarır. Bu hassasiyet mide bulantısının artmasına neden olabilir.

7) Sık İdrara Çıkma ve Kabızlık:

Hamileliğin  başlamasından 1 hafta sonra sık idrara çıkma görülmeye başlar. Bu durum bazı kadınlarda hamilelik boyunca devam ederken bazı kadınlarda ise hamileliğin sonlarına doğru, mesanenin yerinin daralması sonucu görülür.

Progesteron hormonunun artması sonucu iç organlardaki besin akışı yavaşlar ve kabızlık görülebilir. Bu sorunu hafifletmek için gebelik döneminde bol su içmeniz ve lifli gıdalar tüketmeniz önemlidir.

8) İştahta Değişmeler

erken-hamilelik-belirtileri
erken-hamilelik-belirtileri

Anne adaylarının bazıları gebeliğin ilk haftalarında iştah artması yaşarken bazıların da ise iştah kaybı görülebilir. Bu dönemde sevdiğiniz yiyeceklerden tiksinebilir ya da mevsimi olmayan meyve veya sebzeleri canınız çekebilir.

9) Duygusal Değişiklikler:

Hamilelikte hormonal değişimler sonucu duygusal değişiklikler gözlenmektedir. Bu dönemde daha sinirli ya da daha stresli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bin an gülerken, hemen arkasından ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar hamilelik döneminde oldukça sık görülür.

10) Tutunma Kanaması:

Döllenmenin ardından 10-14 gün sonra hafif ve kısa süreli kanama meydana gelir. Bu kanama normal adet dönemindeki kanamaya oranla çok daha hafif şekilde gerçekleşir. İmplantasyon (Yerleşme) kanaması denilen bu durum, döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle ortaya çıkar ve erken gebelik belirtileri arasındadır.

İLGİLİ YAZI: GEBELİK (HAMİLELİK) TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Erken gebelik belirtileri her kadında farklılık gösterir. Bazı kadınlar bu belirtileri daha şiddetli yaşarken bazılarında daha hafif görülebilmektedir. Hamilelik şüpheniz varsa evde gebelik testi yapabilir ya da kesin sonuç için doktorunuza başvurarak kan testi yaptırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.