Emziren Anne Diyeti Nasıl Yapılır?
Doğum sonrası emzirme döneminde hem hamilelik kilolarından kurtulmak hem de bebeğinizi sağlıklı ve yeterli beslemek mümkün. Tabi ki emziren anne diyeti yaparken dikkat edilmesi ve mutlaka uyulması gereken durumlar vardır. Bu yazımızda emziren anne diyet yapabilir mi, emziren anne diyeti nedir ve nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Emziren Anne Diyeti Nedir?

Hamilelik nedeniyle alınan fazla kiloları vermek için doğum sonrası yapılan diyete emziren anne diyeti denir. Emzirme dönemi hem anne hem de bebek için hassas bir dönem olduğu için diyet şeklinin doktor kontrolünde özenle hazırlanması gerekir.

Emziren anne diyetine en erken doğumdan 3-4 hafta sonra doktorunuzun onayıyla başlamalısınız. Bebeğinizin ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmesi çok önemlidir. Bu yüzden eğer emzirmeyle ilgili bir sıkıntı yaşamıyorsanız ve doktorunuz da onay verdiyse emziren anne diyetine başlayabilirsiniz.

Emziren Anne Diyet Yapabilir mi?

Yeni doğum yapan anneler, hamilelikten kalan kilolarını bir an önce vermek isterler. Emzirme döneminde diyet yapılabilir ancak bu dönemde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Emzirme döneminde yapılacak olan diyetin hem annenin içinde bulunduğu hassas döneme hem de bebeğe uygun olması çok önemlidir. Bebeğinizde ya da sizde alerjik reaksiyona neden olan gıdaları diyetinizden çıkardığınızda onun yerine alternatif yiyecekler tüketmeniz gerekir. Bu yüzden uzman bir kişinin, emziren annenin ve bebeğinin ihtiyaçlarına ve durumuna uygun bir diyet hazırlaması büyük önem taşır.


Emziren Anne Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyeti yaparken yiyeceklerin doğal olmasına özen gösterin. Ayrıca doktorunuza danışın ve sizde ya da bebeğinizde alerjik reaksiyon yapabilecek besinleri tüketmeyin. Anne sütünün yeterli olması ve bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için annenin yeterli ve doğru beslenmesi gerekmektedir. Bu yüzden doktorunuzun verdiği listeyi doğru bir şekilde uygulayın ve bol bol su tüketmeyi de unutmayın.

Emziren Anne Diyeti;

Kahvaltı:

1 bardak süt, 1 adet yumurtayla yapacağınız ıspanaklı omlet (ıspanaklar haşlanmış olmalı), 4-5 adet zeytin, 1 dilim peynir, 1 dilim tam buğday ekmeği.

Ara Öğün:

1 adet elma ya da 1-2 kuru kayısı (incir de olabilir) ile karıştırılmış 1 kase yoğurt.

Öğle Yemeği:

1 porsiyon az yağlı etli sebze veya baklagil yemeği, 1 kase yoğurt, içine ceviz ya da badem eklenmiş bol yeşillikli salata, 1 küçük kase yağsız, haşlanmış makarna.

Ara Öğün:

1 kase yoğurtlu kereviz salatası

Akşam Yemeği:

1 kase bulgur ve tavuk gibi malzemelerle hazırlayacağınız besleyici bir çorba, 1 porsiyon kırmızı et ya da tavuk (haşlanmış, ızgarada pişirilmiş veya fırınlanmış olmalı. Bazı günler fırında pişirilmiş balık ya da 3 adet köfte ile değiştirebilirsiniz), 1 büyük tabak bol yeşillikli, domatesli, havuçlu salata.

Ara Öğün:

Muz, armut ya da yarım elma veya 1 bardak süt.

İlgili Yazı: Erken Hamilelik Belirtileri