Düşük Belirtileri ve Nedenleri Neledir?

Hamileliğin ilk 20 haftalık döneminde, bebeğin (fetüsün) kaybedilmesine düşük (Hamilelik Kaybı) denir. Dünya geneline bakarsak, hamileliklerin yaklaşık olarak %15’i düşükle sonuçlanmaktadır.  Bunların %80’i, gebeliğin 12. haftası dolmadan meydana gelmektedir.Hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelen düşüklere, erken düşük denir.  Sık görülen bir durum olan erken düşük, hamileliklerin %10 ile %20’sinde görülmektedir. Erken düşük sebebinin en başında, bebeğin kromozon sayısının anormal olması gelir. Hamileliğin ilk 12 haftayla, 24 haftası arasında gerçekleşen düşüklere geç düşük denir. Gebeliklerin %1-2’sinde görülmektedir.

Düşük (Hamilelik Kaybı) Belirtileri Nelerdir?

  • İlk belirtisi vajinal kanamadır.  Kanama az olabileceği gibi aşırı kanama şeklinde de görülebilmektedir. Ancak gebeliğin ilk 3 ayında vajinal kanamalar, bazı gebeliklerde normaldir. Kanama ve lekelenme olması her zaman düşük olduğu anlamına gelmemektedir. Böyle bir durumda emin olmak için uzman bir doktora başvurmak gerekir.
  • Diğer belirtisi, kasıklarda meydana gelen kramp şeklindeki ağrılardır. Ağrılar çoğunlukla kanamadan sonra görülür. Hafif ya da şiddetli olabilen ağrılar, sırt ve kalça bölgesinde de hissedilebilir.
  • Ağrı ve kanamanın birlikte görüldüğü durumlarda düşük ihtimali daha yüksektir.
  • Diğer belirtiler; bulantı, kusma, ateş ve halsizliktir.

Düşük Riskini Arttıran Nedenler Nelerdir?

Tam nedeni olarak kesinliği olmasa da, riski arttıran faktörler mevcuttur. Bu faktörler;

Daha Önce Düşük Yapmış Olmak: İstatistik sonuçlarına göre 2 veya daha fazla düşük yapmış kadınlarda tekrarlama ihtimali daha yüksektir.

İlaçlar: Bazı ilaçların düşük oranını arttırdığı düşünüldüğünden, gebelik ve gebe kalma sürecinde doktora danışmadan ilaç kullanılmaması gerekmektedir.

Genetik Sorunlar: Eşiniz, siz ya da aile bireylerinde genetik problemler mevcut ise ihtimal artmaktadır.

Rahim Problemleri: Büyük miyomlar, rahim ağzının fazla geniş olması (Servikal yetmezlik) ve rahimde anormallik olması ihtimali arttırmaktadır.

Obezite: Bazı araştırma sonuçları obezitenin bu ihtimali arttırdığını göstermektedir.

Baba İle İlgili Etkenler: Babanın yaşı arttıkça, hamilelik kaybı ihtimalinin arttığı gözlenmiştir.
Bunların dışında düşük ihtimalini arttıran nedenler; enfeksiyon, rahim bozuklukları, yüksek oranda gaz ya da radyasyona maruz kalmak, alkol kullanımı, hormonal sorunlar, bağışıklık sistemi problemleri, yetersiz beslenme, böbrek hastalıkları ve kontrol altında olmayan diyabettir.