Doğurganlığı Arttıran Besinler Nelerdir?

Cinselliği ve doğurganlığı arttıran birçok faktör vardır. Bunların en önemlilerinden biri ise beslenmedir. Doğurganlığı arttıran besinler tüketerek ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek anne olma şansınızı bir hayli arttırabilirsiniz.Harward Üniversitesi’nin yaptığı çalışma sonuçları, doğru beslenme alışkanlıklarının hamile kalma ihtimalini %80 oranında arttırdığını göstermiştir. Folik asit bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri, demir içeren kırmızı et, çinko içeren lifli gıdalar ve kuşkonmaz hamile kalma ihtimalinizi arttıran besinlerdir.

Doğurganlığı Arttıran Besinler Nelerdir?

Doğurganlık ve cinsel yaşam açısından sağlıklı olmak için beslenmenizde mutlaka bulundurmanız gereken besinler;

Karbonhidratlar:

Beyaz pirinç ve patates gibi glisemik indeks değeri yüksek olan besinler yerine, esmer pirinç, tam tahıllı ürünler ve tam buğday ekmeği gibi glisemik indeks değeri düşük besinleri tercih etmelisiniz. Glisemik indeks değeri düşük besinleri tercih eden kadınların yumurtlamalarındaki verimliliğin %92 oranında daha fazla olduğu görülmüştür.

Protein:

Hayvansal kaynaklı proteinlerden daha çok bitkisel kaynaklı proteinler tüketilmelidir. Bitkisel kaynaklı protein için seçebileceğiniz besinler; fındık, ceviz, yumurta ve kurubaklagillerdir.

Yağlar:

Uskumru, sardalya ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağları vücudumuz için oldukça faydalı olduğu gibi doğurganlık üzerinde de olumlu etkileri vardır. Hazır besinler, içeriğindeki trans yağ asidi nedeniyle tercih edilmemelidir.

Çinko:

Çinko, erkeklerde sperm üretiminde etkili olurken, kadınlarda da cinsel organların gelişimi, cinsel güç ve doğurganlığın artmasında faydalıdır. Adet ağrılarının azalması ve kısırlığın önlenmesinde oldukçu etkili olan çinko için tercih edilmesi gereken besinler; kırmızı et, istiridye, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanları, fasulye, hububatlar, fındık, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl ürünleri ve süt ürünleridir.

Kalsiyum:

Cinsellik ve doğurganlık için büyük önem taşıyan kalsiyum, kadın sağlığının vazgeçilmez bir mineralidir. Menopoz dönemi için de oldukça önemli olan kalsiyumu, süt ürünleri (özellikle az yağlı peynir ve yoğurt), soya fasulyesi, koyu yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, fındık ve baklagillerden alabilirsiniz.

C Vitamini:

Cinsel sağlığı koruyan C vitamini, doğurganlık konusunda da yardımcıdır. C vitamini için en iyi besin kaynakları yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, çilek, kivi, böğürtlen ve domatestir.

Magnezyum:

Magnezyum yetersizliğinde biyokimyasal bozukluklar görülmektedir. Ayrıca magnezyum eksikliği, adet dönemi problemleri ve hamilelikte kas kramplarına neden olur. Magnezyum bakımından zengin besinler ise yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, fıstık, badem, kakao, muz ve taze meyvelerdir.

B Vitamini:

B grubu vitaminleri, enerji üretimi, büyüme ve cinsiyet hormonları için gerekli vitaminlerdir. En zengin kaynaklar bulgur, kurubaklagiller ve hayvansal kaynaklı besinlerdir.

E Vitamini:

E vitamini, çinko ve A vitamini ile bir araya gelerek üreme bezlerinin işlevini arttırır. E vitamini eksikliğinde, cinsel organlarda gelişme geriliği görülmektedir. E vitamini aynı zamanda vajina kuruluğunu önlemektedir. Bu vitamin için yumurta, kuru yemişler, bitkisel yağlar, soya fasülyesi, marul, sakatatlar ve deniz ürünlerini tüketmelisiniz. Ayrıca zeytinyağı tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Doğurganlığı Arttırmak İçin Ağırlıklı Olarak Tüketilmesi Gereken Besinler

Kereviz, havuç,  soya, roka, lahana, tere, soğan, sarımsak, mercimek, karnabahar, nohut, kurufasulye, hurma, greyfurt, armut ve zeytinyağ.

Doğurganlığı Arttırmak İçin Uzak Durulması Gerekenler

doğurganlığı arttıran besinler nelerdir
doğurganlığı arttıran besinler nelerdir

Doğurkanlığı arttırmak için bazı besinleri fazla tüketmekten uzak durmalısınız. Bu besinler; tuz oranı yüksek besinler, konserve yiyecekler, şarküteri ürünleri, sakatatlar, çok yağlı besinler, kızartma, şeker, şekerli ürünler ve hamur işleridir.

Ayrıca çay ve kahve tüketimini sınırlı tutmalı, sigara ve alkolden uzak durmalısınız.