Cilt Rengini Açmanın Doğal Yolları

Cilt rengini açmak için başvurulan yöntemlerin başında piyasada satılan sentetik ürünler gelmektedir. Ancak bu sentetik ürünlerin yan etkileri sebebiyle doğal yöntemlere yöneliş hız kazanmış durumdadır. Kişi koyu ve mat bir cilde kalıtsal olarak sahip olabilir. Ancak aşırı güneşte kalma, çevre kirliliği, hastalıklar ve stres gibi olumsuz durumlar da cildin sağlıklı ve parlak görünümünü kaybetmesine sebep olabilmektedir. Piyasadaki sentetik ten rengi açıcı kozmetik ürünleri kullanmak yerine, cilt rengini açmanın doğal yolları tercih edilebilir.


Cilt Rengini Açmanın Doğal Yolları:

1)Yoğurt:

Yoğurdun içerisinde cildin beyazlamasına yardımcı olan laktik asit bulunmaktadır. Cilde direkt sürülebilir. Bir süre beklemenin ardından ılık su ile cilt durulanmalıdır. Bu yöntem her gün uygulanabilir. Cilt rengini açmak için yoğurt kullanılması yöntemi tüm cilt tipleri için uygundur.

2)Limon:

Limonun asidik özelliği onun doğal bir cilt açıcı olmasını sağlamıştır. Bir pamuk yardımı ile limonun suyu cilde uygulanmalıdır. Bir saat kadar durulamadan beklenmelidir. Ardından ılık su ile cilt durulanmalıdır.

Alternatif olarak, limon suyu, süt tozu ve bal karışımı da cilde uygulanabilir.

3)Nohut Unu

Nohut unu cilt tonunu açmak için başvurulacak doğal yöntemlerdendir. Az miktarda nohut unu ve suyu karıştırarak, koyu bir macun elde edilmelidir. Yüz, ayak ve ellere uygulayıp macun kuruyana kadar beklenmeli ve ardından su ile temzlenmelidir.

4)Bal

Bal iyi bir nemlendirici olmasının yanında, cilt beyazlatma konusunda da iddialı besinler arasındadır. Saf bal cilde sürülmeli, birkaç dakika bekletildikten hemen sonra ılık su ile cilt durulanmalıdır. Cilde uygulanan bal, aynı zamanda ölü deriden kurtulmak için de iyi bir yöntemdir.

Ayrıcı bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyu karıştırılarak yüze uygulanabilir.5)Salatalık

Salatalık cildi ferahlattığı gibi tonunun açılması için de oldukça etkilidir. Tüm cilt tipleri için uygulanabilirdir.

Koyu cilt bölgelerine salatalık dilimleri koyulmalıdır. Birkaç dakika bekletilmeli ve ardından cilt durulanmalıdır. Günde birkaç defa uygulanabilir.

6)Yulaf Ezmesi

Yeni cilt hücrelerinin büyümesine yardımcı olmak, cilt tonunu geliştirmek için oldukça önemlidir. Yulaf ezmesi cilt hücrelerinin büyümesine yardımcı olarak cilt tonunu açmaktadır.

Yulaf ezmesi ile bir miktar domates suyu karıştırılmalıdır. 30 dakika kadar bekletilmesinin ardından cilt soğuk su ile durulanmalıdır. Bu yöntem her gün uygulanabilir.

Yukarıda belirtilen yöntemler uygulanırken, ciltte açık yara olmadığından emin olunmalıdır. Limon suyu ve domates suyu gibi maddeler açık yara ile temas etmeleri halinde ağrıya yol açabilmektedirler. Bu sebeple yukarıda belirtilen yöntemler uygulanırken, bu konuda hassas davranılması tavsiye edilmektedir.