Cilde İyi Gelen Besinler

Sağlıklı ve güzel bir cilt için bakım çok önemlidir. Ancak cilt sağlığı için tükettiğimiz besinler de önemli bir rol oynar. Mineral ve vitamin yönünden zengin besinleri tüketmek hem sağlığımız için hem de sağlıklı ve güzel bir cilt için gereklidir. İyi bir beslenme ile cildimiz yaşlanmaya karşı korunmuş, sivilce gibi cilt problemlerinin de önüne geçilmiş olur. Cilt için önemli olan diğer şey ise yeterli su tüketimidir. Cilde iyi gelen besinler nelerdir bir göz atalım.


Cilde İyi Gelen Besinler

Domates: Domatesin içeriğindeki “likopen” antioksidan görevi görür ve cildimizi yaşlanma belirtileri, kırışıklık ve yaşlılık lekelerine karşı korur. Bunun dışında güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı cildimizin korunmasına yardımcı olur.

Havuç: Havuç, A vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. A vitamini, cilt ve göz sağlığı açısından önemli bir vitamindir. Havuç, içeriğindeki vitamin ve antioksidan etkisi ile cildin daha iyi görünmesinde oldukça etkilidir.

Balık: Somon gibi yağlı balıklar, omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Balık, özellikle alerjik reaksiyon sebebiyle tahriş olan cildin daha çabuk kendini iyileştirmesini sağlar. Cildi nemli tutar ve güneş ışınlarından daha az zarar görmesini sağlar.

Portakal: Portakal C vitamini yönünden çok zengin bir meyvedir. C vitamini, cildin temizlenmesi ve kırışıklıkların geciktirilmesinde oldukça önemlidir. Özellikle sigara içen kişiler portakal tüketerek, sigaranın cilt üzerindeki olumsuz etkileriyle savaşabilirler.

Ceviz ve Badem: Ceviz ve badem, hücre zarını güçlendirerek, cildinizin toksinler nedeniyle tahrip olmasını önler. İçerdikleri yağ asitleri ise hücre yapısını korumaya yardımcıdır. Ayrıca bademin içeriğindeki E vitamini cildin sıkılaşmasına katkı sağlar.

Yaban Mersini, Çilek, Böğürtlen, Ahududu: Bu meyveler de C vitamini açısından oldukça zengindir ve cildin elastik yapısı için kolajen üretimine yardımcı olurlar. Ayrıca bu meyveler içerdikleri “ellagitannin” ve “antosiyanin” ile cildi geliştirip, iltihaplanmayı önlerler.Yumurta: Yumurta protein, amino asit, selenyum ve A vitamini içeriğiyle cilt dokusunun kendisini yenilemesine yardımcı olur, cilt kanserine karşı koruma sağlar ve cilt lekelerini engeller.

Ancak yumurtanın fazla tüketimi bazı sağlık sorunlarına neden olabileceğinden aşırı tüketilmemelidir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini ve demir açısından zengindir. Demir, kan akışının kontrolünü ve dağılımını sağlar. Demir eksikliği durumunda anemi de görülebilmektedir. Anemi sonucunda ise kandaki oksijen miktarında azalma görülebilir. Tüm bunların sonucunda ise kırışıklıklar daha da belirginleşir ve cilt daha solgun bir hal alır.

Su: Organların normal olarak çalışması ve toksinlerin atılması yönünden su oldukça önemlidir. Yeterli miktarda alınan su, cildin nem oranının ve esnekliğinin korunmasını sağlar, yaşlanma etkilerini, kırışıklığı önler. Günde 2,5 litre su tüketilmesi cilt sağlığı için önemli bir adım olacaktır.

Siz de sağlıklı ve güzel bir cilt için cilde iyi gelen besinler tüketmeyi ihmal etmeyin.

İlgili Yazı: Pirinç Maskesi İle 10 Yaş GençleşinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.