3 Adımda Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi temizliği genel olarak gözden kaçırdığımız bir konu. Ne var ki bulaşık makinesinin de düzenli araklıklarla temizlenmeye ihtiyacı vardır. Temizlenmeyen bulaşık makinesinde kir birikintileri ve kötü koku oluşacaktır. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye soracak olursanız, temizlik için kimyasal yöntemler de mevcuttur. Ancak bu yazımızda biz size doğal ve sağlıklı bir yöntemden bahsedeceğiz.

Bu yöntem için beyaz sirke ve karbonata ihtiyacımız var. Beyaz sirke ve karbonat ile bulaşık makinesi temizliği hem çok basit hem de çok daha sağlıklıdır.


Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

1.Adım: Bulaşık Makinesinin İçini Boşaltın ve Kalıntıları Temizleyin

bulaşık makinesi nasıl temizlenir
bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Bulaşık makinenizi temizlemeye başlamadan önce ilk olarak makineyi tamamen boşaltın. Daha sonra alt rafı sürgülerinden yardım alarak çıkarın ve bu kısımda yemek artığı, cam kırığı gibi parçaların olup olmadığına bakın. Eğer makinenizde kalıntılar varsa, bir eldiven giyerek bu parçaları alın ve alt rafı yeniden yerine takın. Makinenizde kalıntı olmadığından emin olduktan sonra 2. aşamaya geçebiliriz.

2. Adım: Bir Kasenin İçine Beyaz Sirke Koyup Bulaşık Makinenizi Çalıştırın

bulaşık makinesi nasıl temizlenir
bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Bulaşık makinesi temizliği için 2. adımda bir kase ve beyaz sirkeye ihtiyacımız var. Orta boy bir kaseyi bulaşık makinenizin üst rafına düzgün bir şekilde oturtun ve içine beyaz sirke doldurun. Kasenin makinede yıkanabilen bir maddeden yapılmış olmasına dikkat edin. Daha sonra, bulaşık makinesinin kapağını kapatın ve en sıcak su ayarında, kısa devirde çalıştırın. Yıkama bittikten sonra kaseyi çıkarın ve makinenizin soğumasını bekleyin.

Marketlerden temin edebileceğiniz beyaz sirke, kimyasal ürünlere alternatif olarak kullanılmaktadır ve makinenizin içindeki kötü kokuyu, yağ kalıntılarını ve küfü yok eder.


3. Adım: Bulaşık Makinesine Karbonat Dökün ve Çalıştırın

bulaşık makinesi nasıl temizlenir
bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Son aşamada makineniz soğuduktan sonra alt rafı çekin ve bir avuç karbonat serptikten sonra rafı tekrar yerine takın. Makinenizi yine en sıcak su ayarında ve kısa devirde çalıştırın. Karbonat, bulaşık makinenizin içine, tabanına ve tahliye borusuna yapışmış kirleri ve lekeleri yok edecektir. Yıkama bittiğinde makinenizin temizlik işlemi de bitmiş olacaktır.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir sorusunu, 3 adımda kolayca ve doğal ürünlerle yapabileceğiniz şekilde açıklamış olduk. Artık bulaşık makinenizden daha iyi sonuç alabilirsiniz.


Kaynak: onegoodthingbyjillee

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.