Acı Biberin Sağlığa 12 Faydası

Acı biber, içeriğindeki kalsiyum, potasyum ve vitaminlerle en sağlıklı besinler arasında yer alıyor. Sağlığımızı korumak ve bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan acı biberin faydası saymakla bitmiyor. İşte acı biberin sağlığa 12 faydası;


Acı Biberin Sağlığa 12 Faydası

acı biberin sağlığa 12 faydası
acı biberin sağlığa 12 faydası

1. Gribe Karşı Koruyor

Acı biber, vücudun betakaroten ihtiyacını tek başına karşılamaktadır. C vitamini bakımından da oldukça zengin olan acı biber, vücudun direncini arttırarak gribe karşı koruyor. Bunun için günde bir kere acı biber yemeniz yeterli.

2. Kanser ve Kalp Krizi Riskini Önlüyor

Acı biberin içerisindeki C vitamini, betakaroten ve antioksidan kanser ve kalp krizi riskine karşı vücudumuzu koruyor. İçeriğindeki kapsaisin  sayesinde kanserli hücreleri öldürerek doğal bir kemoterapi görevi yapan acı biber, dolaşım hızını arttırarak ise felç geçirme riskini azalyıyor.

3. Kabızlığı Gideriyor

Lif bakımından çok zengin olan acı biber, bağırsakların düzenli olarak çalışmasına yardımcı olarak kabızlığı önlüyor.

4. Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Kabızlık sorununu önleyen acı biber, metabolizma hızını arttırarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

5. Mide Ülserini Önlüyor

Midedeki birçok mikrobun ölmesini sağlayan acı biber, mide içerisini temizleyerek, ülser gibi mide rahatsızlıklarını önlüyor.

6. Ağrıları Azaltıyor

İçerdiği capsaicin maddesiyle yakıcı bir his veren acı biber, bu özelliği ile sinirleri yumuşatıp, beyinde endorfin salgılanmasını sağlıyor. Endorfin ise ağrı kesici görevini yerine getirerek tüm vücut ağrılarında etkili oluyor.

7. İştah Arttırıyor ve Sindirimi Rahatlatıyor

Acı biber sindirim salgısını arttırarak sindirimi rahatlatıyor ve iştahı açıyor.

8. Tansiyonu Normal Seviyede Tutuyor

Acı biber, kan dolaşımını hızlandırması özelliğiyle tansiyonu dengede tutuyor. Tansiyon ve kan dolaşımının normal seviyede tutulmasını sağlayarak hipertansiyonu kontrol altında tutuyor.

9. Üşümeyi Önlüyor

Vücut ısısını arttırma özelliğiyle, kış aylarında üşümeyi önlüyor. Özellikle elleri ve ayakları üşüyen kişilerde oldukça faydalıdır.

10. Tip 2 Diyabete Karşı Koruyor

Acı biber, Tip 2 diyabete karşı koruyucudur. Aynı zamanda diyabetik nöropati tedavisinde kullanılıyor.

11. Göz Sağlığını Koruyor

Göz sağlığını koruyan acı biber, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde katarakt hastalığı riskini azaltıyor.

12. İyileştirici Özelliği Bulunuyor

Acı biber, içerdiği “kapsaisin” adlı madde sayesinde terapatik etki göstererek, duyarlı ya da hassas bölgeler için sakinleştirici ve iyileştirici etki gösteriyor.

Acı Biberin Zararları

acı biberin sağlığa 12 faydası
acı biberin sağlığa 12 faydası

Her besinde olduğu gibi acı biberin fazla tüketilmesi de bazı dezavantajlara neden olabilir. Acı biber fazla tüketildiğinde ülser ve hemoroidi tetikler. Bu tip hastalığı olanların acı biberi aşırı tüketmemeleri gerekmektedir. Sınırlı tüketerek acı biberin faydalarından yararlanabilisiniz.